-
31 December 2019
-
0 comments

Sagledavanje stanja
Jedna od vodećih nevladinih organizacija, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, sagledava stanje ljudskih prava u ukupnom društveno – ekonomskom i političkom kontekstu zemlje.
Na današnjoj prezentaciji predstavljen je priručnik ’’Obrazovanje mladih za ljudska prava’’, namenjen nastavnicima srednjih škola, kao i zaposlenima u organizacijama civilnog društva, koji su aktivni u oblasti neformalnog obrazovanja.
Srednjoškolci uključeni u projekat
Priručnik je nastao u okviru projekta ’’Škole ljudskih prava za mlade’’. Cilj ove škole, kako je danas istaknuto, jeste upoznavanje srednjoškolaca sa teorijom i idejom ljudskih prava, sa principima demokratije, tolerancije, solidarnosti, nenasilne komunikacije, kao i podsticanje razvoja kritičkog mišljenja kod mladih.
Jelena Džomić, urednica pruričnika, član Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, istakla je da posredstvom ove institucije teže osnaživanju mladih osoba za poštovanje ljudskih prava i integraciju prakse zaštite ljudskih prava i njihovom svakodnevnom zajedničkom životu.
Edukativne radionice
Tamara Tomašević, psihološkinja i član Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji od 2003. godine, istakla je važnost učestvovanja u radionicama, kroz koje se mladi intelektualno i moralno uzdižu.
Maja Žilić, predstavnik Inicijative mladih za ljudska prava, govorila je o aktivnostima, koje su održane u ovoj godini. U okviru tih aktivnosti centralno mesto su zauzela pitanja, koja se tiču prava slobode mladih, lokalni problemi, kao i problemi LGBT populacije.
Našu pažnju privukla je radionica ’’Suočavanje sa prošlošću’’, čiji su fenomeni prisutni i danas. Suočavanjem sa samom prošlošću radimo na vrednovanju multikulturalnosti, ali i prihvatamo prošlost kao deo našeg entiteta, bez obzira da li smo bili direktni učesnici.
Studenti Fakulteta pedagoških nauka u Jagodini,
Veljko Jovanović
Valentina Mladenović
Smiljka Brestovac
Milica Stepanović
Marija Milutinović
Share Social